Olaszországban 1981. szeptember 5-én helyezték hatályon kívül azt a gyalázatos jogszabályt, amely lehetővé tette, hogy a nemi erőszak elkövetői mentesüljenek tettük büntetőjogi következményei alól abban az esetben, ha feleségül vették az áldozatukat.
A felháborító jogintézmény alapja Mózes V. könyvében keresendő, amely szerint:
„Ha valaki el nem jegyzett szűz leánnyal találkozik, és megragadja azt, és vele hál, és rajta kapják őket: Akkor a férfi, a ki vele hált, adjon a leány atyjának ötven ezüst siklust, a leány pedig legyen feleségévé.”
Ugyanezen a napon helyezték hatályon kívül azt a rendelkezést is, amely emberölés esetén enyhítő körülményként vette figyelembe azt, ha egy férfi a családja valamelyik nőtagját (feleségét, lánytestvérét), lányát azért gyilkolta meg, mert az a család becsületét fenyegető módon viselkedett (magyarul vagy házasságot tört, vagy házasságon kívüli szexuális kapcsolatba keveredett.
A „matrimonio riparatore”, a javító házasság (nem találok rá jobb magyar fordítást) a következőképpen lelhetjük fel a korabeli jogszabályokban: “Az 530. szakaszban szabályozott bűncselekmények esetén (emberölés), amennyiben az elkövető a sértett féllel házasságot köt, a cselekmény elveszti bűncselekmény jellegét, és ez vonatkozik a bűnrészesekre is.”
Tehát a nemi erőszak elkövetője, ha feleségül vette a gyakorta kiskorú áldozatot, mentesült a tette büntetőjogi következményei alól. A házasságot ráadásul jellemzően pont az áldozat családja erőltette, hiszen nem láttak más utat a becsületükön esett csorba helyreállítására.
1966-ban Franca Viola, aki maga is nemi erőszak áldozata lett, volt az első, aki ki merte jelenteni, hogy a becsületét nem az elszenvedő hanem az elkövető veszíti el. 17 éves volt, amikor egy helyi maffiózó , Filippo Melodia 12 emberének segítségével elrabolta és megerőszakolta, majd nyolc napig rejtegették anélkül, hogy enni adtak volna neki. Ezek után a maffiózó felkereste a családját, hogy házassági ajánlatot tegyen nekik. Ők úgy tettek, mintha elfogadnák a nagylelkű ajánlatot, de közben már kapcsolatba léptek a rendőrséggel, akik behatoltak a maffiózó testvérének tanyájára, ahol Francát rejtegették, és kiszabadították a lányt. Évtizedek kellettek azonban ahhoz, hogy az eset és az azt kísérő sajtónyilvánosság által felajzott közvélemény hatására megváltozzon a jogszabályi környezet.
Az is érdekes, hogy Olaszországban a nemi erőszak 1996-ig erkölcs elleni bűncselekménynek számított, és csak ezt követően sorolták át a személy elleni bűncselekmények kategóriájába