Mombaruzzo egy, a Piemont régióban, Asti városának közeléban található aprócska falu, amit azonban egész Olaszországban ismernek. Kellemes, lankás zöld dombok ölelik körül a hangulatos kisvárost. Mombaruzzo hírnevét a helyi borok és pálinkák mellett, a jellegzetes édes-kesernyés mandulás kekszének, az amaretti di Mombaruzzo-nak köszönheti.
A hagyomány szerint az amaretto a 18. században látott napvilágot, egy, a Savoya-ház udvarában dolgozó közgazdásznak köszönhetően. A neve Francesco Moriondo volt, aki halálosan szerelmes volt, a szintén az udvarban dolgozó szicíliai cukrászlányba. A lány specialitása egy mandulaalapú sütemény volt, hiszen ezek bőven fellelhetőek a szicíliai cukrászművészetben. Az édesség receptját Mombaruzzo-ba is magával vizte, amikor szerelmők beteljesedése után ideköltöztek együtt, és megnyitotta saját cukrászüzemét. Az édesség tésztájához sárgabarack-mahgot adott, ettől annak kellemes, kesernyés mellékíze lett. A helyiek nagyon megkedvelték, és elég gyorsan jellegzetes itteni termékké nőtte ki magát.
Ezt a címet mára már hivatalosan is megszerezte, és felkerült a Hagyományos Élelmiszeripari Termékek listájára (Prodotti Agroalimentari Tradizionali – PAT).
Az amaretti di Mombaruzzo búzaliszt felhasználása nélkül készülnek, csak tojásfehérje, mandula, cukor és barackmag alkotja a tésztáját. Ma is a hagyományoknak megfelelően, kézzel készítik őket, hogy véletlenül se változzon az ízük. A Pasticceria Moriondo Carlo, azaz a cukrászda, amit Francesco fia alapított, még ma is működik, és itt aztán tényleg változatlan ízvilággal kóstolhatjuk a finomságot.
A liszt hiánya miatt, az erre érzékenyek is nyugodtan fogyaszthatják. Elkészítésekor csak alaposan összekeverik a hozzávalókat, miutén leőrölték a mandulát és a barackmagot, majd kézzel dolgozzák át a tésztát, amiből jellegzetes kerek formákat alakítanak ki. Ilyen ugyanis az amaretto. A mombaruzzoi amaretto leginkább abban különbözik a többi mandulás kekstől, hogy míg azok leginkább kemények, ez a változat abszolút puha, szájban olvadós típus. A kekszeket egyesével, külön-külön csomagolják be, hogy ne veszítsék el lágyságukat. Ez utóbbi környezetvédelmi szempontból azért hagy némi kívánnivalót maga után, igyekezzünk tehát legalább a szelekítv hulladékgyűjtőbe dobni a szemetet, miután befaltuk a kekszünket.