Castelbuono egy varázslatos kisváros Cefalú közvetlen közelében, Palermótól nagyjából egy órára. Gazdag kuturális és gasztronómiai örökség, hűsító oázis az őrjítő melegben.
Castelbuono az egész sziget egyik legmutatósabb borgója, a Madonie természetvédelmi terület hegyeinek ölelésében, Nem ez az első alkalom, hogy itt jártunk, méltó lezárása volt az idei szicíliai turnénknak Agrigento, Modica és Siracusa után, és a fullasztó nyári hőségben kifejezetten jól esett a friss hegyi levegő. Tökéletes választás lehet egy cefalúi strandolás után inkább itt megszállni.
A település neve először 1329-ben bukkan fel Francesco Ventimiglia gróf egy dokumentumában, és innentől kezdve egészen 1860-ig, a család férfi ágának kihalásáig,a Ventimiglia-család és Castelbuono sorsa szorosan összekapcsolódik. Castelbuono a nevét is a Ventimigliák kastélyáról kapta, ami az egész város látképét uralja. Felesleges is mondani, hogy kihagyhatatlan a látogatás a kastélyban, melynek külső homlokzatán több stílus is felfedezhető, az évszázadok során rajta végrehajtott több átalakítás következtében.
Castelbuono kulturális öröksége rendkívül gazdag. Feltétlenül látogassátok meg a Palatina kápolnát, ahol a város védőszentjének, Szent Annának relikviáit is őrzik, a Pitia Múzeumban kortárs művészek alkotásait, a Museo Civicoban pedig klasszikusot csodálhattok . A főtéren találjuk a 14. századi Matrice Vecchia templomot, melynek harangtornya az egész teret dominálja.

Főtér némi maszkulin túlsúllyal
Tekintettel arra, hogy a várost a Madonie hegyláncai veszik körül, természeti szempontból is különösen gazdag. Élővilága rendkívül változatos, egyes növények egyedül itt honosak egész Szicíliában. A természetvédelmi területen sok a gazdaság, a malmok, lehetőség van behárni akár lóháton vagy biciklin is.
Augusztusban rendezik minden évben az Ypsigrock fesztivált, ami Olaszország legnagyobb alternatív, rock és indie zenei fesztiválja. Ilyenkor a városka megtelik fiatalokkal, feltörekvő és már elismert művészekkel.
Castelbuono azonban nem csak remekbeszaboott templomairól és izgalmas múzeumairól ismert, hanem a gasztronómiájáról is. Kitűnő cukrászmesterek dolgoznak a városban, melyek közül a leghíresebb Fiasconaro, akinek panettónéi annyira bombák, hogy még Dolce és Gabbana is nevüket adták hozzá. Kizárólag ezen a területen lelhető fel a manna. Nem a mennyei, hanem a virágos kőrisfa gyantája, amelynek íze semmi máshoz nem hasonlítható. Édességek készítéséhez használják, és olyannyira különleges, hogy kilója kétezer euróba kerül. Fiasconárónál nyalhattok mannás fagyit, de süteményekhez is használják, sőt kenyérre kenhető krémet is állítanak elő belőle.

Reggeli Fiasconaro teraszán
Ami viszont az egész castelbuonói kiruccanásban a legjobb az az, hogy él itt egy magyar-olasz házaspár, akik mindent, de tényleg mindent megtesznek azért, hogy Castelbuonónak hírét vigyék Magyarországra is. Hédi már fogalom az olaszországi magyarok körében. Évek óta szervezi a Szicíliába látogató magyarok programjait, szállását, és az idén megnyitották saját panziójukat is, a B&B Tulip and Lotus- t Castelbuono főterétől egy kőhajításnyira. Hédi férje séf, úgyhogy a szálláson nem csak aludni lehet, de igény szerint gasztrokurzusokon is résztvehettek, ahol Antonino segít abban, hogy elsajátítsátok a helyi fogások elkészítésének fortélyait. Keressétek, jó lesz Nektek!

Szorgos kisdiák vagyok
A helyi magyarok pedig annyira lelkesek, hogy 2023-ban gulyásfesztivált rendeztek a városban. Naná, hogy ott voltam!