Június 2-a az olasz köztársaság születésnapja. 1946. június 2-án és 3-án zajlott ugyanis Olaszországban az a népszavazás, amellyel az olaszok a monarchia és a köztársaság között döntöttek. A referendumot a második világháborút követően, a fasizmus bukása után néhány évvel tartották. Tudni kell, hogy a fasiszta diktatúra a királyi család támogatásával maradt fenn húsz évig Itáliában. 85 évnyi királyság után 12.718.641 olasz szavazottt a köztársaság mellett, 10.718.502 királyságpártival szemben.
Olaszországból köztársaság lett, a Savoya-ház tagjait elüldözték. Ez a választás azonban nem csupán emiatt volt történelmi jelentőségű, hanem azért is, mert ez volt az első olyan választás Olaszoszágban, amely már az általános választójog alapján zajlott, azaz minden meghatározott életkort betöltött (ez akkor 25 év volt) olasz állampolgár részt vehetett rajta, megkötések nélkül. Ez volt az első olyan választás Olaszországban, amelyen már nők is szavazhattak.
Észak-Olaszországban a köztársaság minden nagyobb városban győzött, míg Délen majdnem mindenhol a királyság tarolt (Nápolyban 900 000 szavazatot kapott a monarchia, és alig 250 000 voksot a köztársaság, Palermóban ez az arány 600 000 kontra 380 000 volt.
Az Olasz Köztársaság kikiáltására végül június 8-án került sor, de a köztársaság születését ettől függetlenül június 2-án ünneplik az olaszok. Az első hivatalos ünnepségre 1948. június 2-án került sor Rómában, a via dei Fori Imperialin katonai felvonulással, melynek végén megkoszorúzták az ismeretlen katona sírját az Altare della Patrián. A következő évben Olaszország belépett a NATO-ba, ennek örömére egyszerre tíz parádét is tartottak országszerte, 1950-ben a június 2-i katonai felvonulást felvették a hivatalos ünnepségek protokolljába. 1948-tól 1977-ig minden évben megünnepelték június 2-át, ekkor azonban, a tomboló gazdasági válságra hivatkozással a kormány június hónap első vasárnapjára csúsztatta. 1976-ban a katonai parádé elmaradt tekintettel a május 6-án Friuli Venezia Giuliát sújtó földrengésre, amelyben majdnem ezer ember vesztette életét. A június 2-i ünnepségeket végül 2000-ben vezették be újra.
A hivatalos állami ünnepségnek mai is elmaradhatatlan része az ismeretlen katona sírjának megkoronázása, majd a parádé, amelyen valamennyi fegyveres erő képviselői, az ENSZ és a NATO katonai delegációi, az Európai Unió képviselői is részt vesznek.Egész Olaszország nemzeti színű lobogókba borul. Délután megnyitják a Quirinale, az olasz köztársasági elnök hivatalának kertjét, ahol a fegyveres erők zenekarai koncerteznek majd.