Az olaszok tudnak élni. Nem csupán ételeik fantasztikusak, de nem vetik meg a finom italokat sem.
Nagyon tetszik, hogy itt, Torinóban már délután rengetegen elkezdik az aperitivo kóstolgatást, kiegészítve azzal a szimpatikus szokással, hogy a bárokban egy-egy, néhány éve nagyon divatos Aperol spritz vagy más szép színes ital mellé nem csak mogyorót és chipset szolgálnak fel, hanem isteni, frissen sült pizza szeletkékkel vagy többféle ízben készített focaccia falatokkal is kedveskednek az italozó közönségnek.
Hosszasan ücsörögnek az italok és a finomságok mellett és kellemesen beszélgetve, eltöltik együtt az időt.
Kinek mi jut elsőként eszébe, ha olasz italokra gondol? Hát persze, hogy az Aperol, a Martini vagy például a Cinzano.
És ahogy ebben a blogban már megszokhattátok, minden út Torinóba vezet…
Nincs egyetértés azt illetően, honnan is ered az aperitif fogyasztásának szokása. Egyes állítások szerint már Egyiptomban is szolgáltak fel kis mennyiségű alkoholt étkezés előtt az étvágy fokozására, más források szerint azonban – és ezek vannak többen – 1786-ban jelent meg a köztudatban az első aperitif, amikor Antonio Benedetto Carpano feltalálta a vermutot Torinóban, és az ezt követő évszázadokban különböző cégek olyan márkákat állítottak elő, mint a Martini vagy a Cinzano.
Antonio Benedetto Carpano egy olasz szeszfőző és feltaláló volt, aki nagyon ügyesen ráérzett ennek a ma már igen népszerű italnak a megalkotására. Ízesítése eredetileg arra szolgált, hogy az olcsó borok nyers ízeit elfedje, és enyhén gyógyfüves, frissítő ízt kölcsönözzön az italnak.
Alapjául tehát egy likőrbor szolgál, melyet fehér üröm vagy bárányüröm mellett egyéb füvekkel, fűszerekkel ízesítenek, mint például az ezerjófű, a fahéj, a koriandertermés, a keserűnarancs héja, a szegfűszegvirág, a bodzavirág, a kálmosgyökér vagy az örménygyökér.
Ahogy piacra dobták az új italt Carpano mester likőrboltjában, az a szokás vette kezdetét, hogy a különböző társadalmi rétegek tagjai egymással keveredve, munka után egy-egy aperitivo-val a kezükben a bolt előtt vagy bent az üzletben ácsorogva hosszas beszélgetésekbe kezdtek. S mivel az ital és a hozzá kapcsolódó életérzés mindenki számára kedvelt és elérhető volt, a hagyomány gyorsan elterjedt az olasz csizma teljes területén.
Ez a siker vezetett oda, hogy minden régióban más-más italokat alkottak meg aperitivo gyanánt, színesebbé téve a kínálatot olyan márkákkal, mint a Ramazzotti, a Campari, a Martini, a Cinzano, a Gancia vagy a Cocchi.
Antonio Benedetto Carpano találmányát 1786-ban Vermouth-nak keresztelte el, melynek egyik összetevőjéről, a fehér ürömről aligha tudjuk, hogy Pitagorasz idejében a bélférgek ellen borba és sörbe áztatták, vagy hogy már Hippokratész is frissítő és gyógyító kezelésekhez használta.
Itt mesélnék egy kicsit a Cinzano történetéről is, ami – hát persze, hogy torinói. Két testvér, Carlo Stefano és Giovanni Giacomo Cinzano már 1757-ben megalapítják a Casa Cinzanot és a Torinó melletti Pecetto dombokon termelt szőlőből készítik majd el unokáik az első Spumanté-t, vagyis habzó bort az 1800-as évek közepén. 1859-ben pedig, hosszas kísérletezést követően megszületik az első Cinzano Vermouth is.
Az 1884-ben megrendezett torinói világkiállításon már kóstoltatják terméküket, melyet igazi világmárkaként építenek fel: nyomtatott címkét terveztetnek a kor legjobb „grafikusaival” és az időszakhoz képest tökéletes reklám-kampánnyal népszerűsítik terméküket plakátokon, szórólapokon.
1925-től használják a mindenki által jól ismert piros-kék Cinzano logót, mely kisebb változtatásoktól eltekintve még mindig egyértelműen felismerhetővé teszi ezt a kultikus olasz márkát.
Csak érdekességként jegyzem meg, hogy az Aperolt 1919-ben, a híres Martini Dry száraz vermouth-ot pedig 1863-ban mutatták be. Ez utóbbiról fogok majd külön is írni, hiszen a Casa Martini is itt található, Torinó központjától nagyjából 25 km-re és ide mindenképp személyesen is szeretnénk ellátogatni.
Addig is, ha legközelebb beültök egy pohár Cinzanora, Camparira, Martinire vagy Aperol spritzre, gondoljatok Torinóra, vagy még jobb, ha egyenesen ebben a csodás városban szürcsölitek el valamelyik gyönyörű színű aperitivo-t egy tálka istenien finom sajtos, cukkinis vagy paradicsomos focaccia mellett.