Soha nem fogom elfelejteni azt a két évvel ezelőtti augusztus 14-ét, amikor a híreket böngészve egyszercsak azt olvastam, hogy Genovában leszakadt az autópálya-híd, az ún. Ponte Morandi. A születésnapom pont erre a napra esik, úgyhogy ez a dátum több okból kifolyólag is kitörölhetetlen az agyamból. Anyósomék épp másnap utaztak volna át rajta calabriai vakációjukra indulva. Nem voltak ezzel egyedül. Milánóból és Torinóból Közép-és Dél-Olaszország felé haladva mindenki erre utazott. Mondhatnám úgyis, hogy a Morandi volt nekünk a szabadság hídja, a nyaralásé, és ahogy áthaladtunk rajta, már a tengerparton éreztük magunkat, még akkor is, ha még órák voltak hátra az utazásból.
A történteket mindenki ismeri, a híd 2018. augusztus14-én összeomlott, ami 43 halálos áldozatot és 11 sérültet követelt, 566 személyt pedig ki kellett lakoltatni.
Még 2018. szeptemberében elkészültek az új híd tervei,melyek Renzo Piano, genovai építész munkáját dícsérik. Renzo Piano munkája többek között-kapaszkodj meg- a párizsi Pompidou központ is.
Az új genovai híd alapkövét hivatalosan 2019. június 25-én helyezték el, és azóta folyamatosan zajlott a munka. Rekordidő – olasz ritmushoz képest meg főleg- alatt készült el, még a COVID-19 által okozott lockdown alatt sem maradt abba a tevékenység. A híd 1067 méter hosszú, és egy, a völgyben horgonyzó hajó testére emlékeztet. Építése 80 000 m³ törmelékkel járt, 9000 tonna vasbetont, 67000 m³ betont és 17 000 tonna acélt használtak fel hozzá. Az új híd nem pusztán Genova városának gazdasági újjászületését jelképezi, de új kezdetet jelent az egész ország számára is. A híd újjáépítése egy alkalom az új olasz reneszánszra.
Az új hidat augusztus 3-án, a tragédia után egész pontosan 720 nappal, 18:30-kor avatják majd fel, és neve Genova San Giorgio lesz. Már most vasárnap óta folynak a terhelések tesztelések, és július 27-ére egy Beethoven-koncertet terveznek a hd alatt a 43 áldozat emlékére, amelyen Sergio Mattarella köztársasági elnök is részt vesz majd, és ahonnan az áldozatok családtagjai közös döntés alapján távolmaradnak .
Egy ideig felmerült az is, hogy a Renzo Pianoról nevezik majd el, aki ingyenesen bocsátotta a város rendelkezésére a terveket. Hogy végül mégis miért San Giorgio lett? Genova zászlaján ugyanis Szent György keresztjét fedezhetjük fel.
Felemás az öröm, az új genovai híd egyes szakaszain ugyanis nem lehet túllépni a 70 km/h sebességet, mert egyes források szerint nem felelnek meg a technikai standardeknek.