1949. május 4-én veszett oda a korszak legerősebb olasz focicsapata, a Torino, amit akkoriban Grande Torinónak, sőt „Gli invincibili”, azaz a legyőzhetetlennek is becéztek.
A futballcsapat éppen Portugáliából tartott haza egy Benfica elleni barátságos mérkőzés után, amikor az őket szállító Fiat G212CP típusú repülőgép leszállás közben viharba került, és a Superga domb oldalának ütközött. A fedélzeten mindenki életét vesztette, köztük a csapat 18 játékosa, valamint a magyar származású edző, Egri-Erbstein Ernő és egy szintén magyar származású futballista Schubert Gyula.
Már jó ideje a Juventus az első számú torinói klub, de nem volt ez mindig így, a tragédiát megelőző időszakban az FC Torino vitte a prímet. 1942 és 1949 közott sorozatban öt alkalommal nyerte meg az olasz bajnokságot, és volt olyan olasz válogatott meccs, ahol a nemzeti tizenegy tíz játékosa innen került ki, ráadásul pont egy 1947-es Magyarország elleni találkozón.
Az egyesületet nevéhez a rekordokon túl olyan újítások is fűződnek, mint a 4-2-4-es formáció alkalmazása, ami döntő módon hatott a hetvenes évek holland futballjára is. A csapat sikereihez a magyar Erbstein Ernő is nagyban hozzájárult. A második világháború előtt, majd 1946 után ő volt a Torino edzője, és 1948-tól Leslie Lievesley segítője.
1949. május 4-én az együttes gépe 9:40-kor szállt fel Lisszabon repteréről, majd 13:00-kor leszállt Barcelonában. A gép megtankolt, a csapat pedig együtt ebédelt a Milan tagjaival, akik épp Madridba tartottak. 14:50-kor továbbindultak Torinóba. A torinói reptér viharos időjárásra, rossz látási viszonyokra (40 méter) figyelmeztette a legénységet. Az irányítótorony helyzetjelentést kért a, mire 16:59-kor kapott választ , akkor a gép 2000 méter magasan volt Pino Torinese közelében. Innen kicsit északra fekszik a Superga- domb, rajta az azonos nevű bazilika 669 méter magasan. Pino Torineséből gyakorlott pilóta könnyedén eléri a repteret, 9 km-t kell csak megtenni egyenes vonalban. A balesetet az okozhatta, hogy egy erős széllökés eltérítette a gépet a pályájáról, és az Supergával került egy vonalba. Újabb vizsgálatok szerint a magasságmérő 2000 méteren megakadt, és a pilóták azt hitték, hogy ebben a magasságban repülnek. 17:03-kor a gép, a csapattal a fedélzetén , felkészült a leszállásra, a landolás helyett azonban a bazilika hátuljának ütközött 180 km/h-ás sebességgel. A gép 17:05-kor már nem válaszol az irányítótorony hívására. A fedélzeten tartózkodó valamennyi utas életét vesztette. A becsapódással odalett a világ akkori legobb focicsapata. Fia betegsége miatt késte la gépet Kubala László, akit a Torino akkor már egy ideje le akart szerződtetni . Később az FC Barcelona sztárjátékosa lett.
A csapat temetésének napján egész Torinó gyászba borult, és a tragédia emlékének szentelt tábla a Superga-domb oldalán igazi zarándokhellyé változott. A mai napig minden évben a tragédia évfordulóján szurkolók ezrei érkeznek ide, hogy a legendás játékosokra emlékezzenek. A supergai baleset olyan katasztrófa volt a klub számára, amelyet nem tudott kiheverni, hatalmas sikereiknek akkor nagyjából teljesen vége szakadt.
A legenda azonban tovább él, jelenleg éppen azért folyik aláírásgyűjtés, hogy a torinó Stadio Olimpico, ami a csapat jelenlegi stadionja, a Gran Torino nevét viselhesse.