Site icon Olaszmamma

Ó, azok a torinói bikák


Mikor tavaly nyáron először jártunk Torinóban, azonnal feltűnt, mennyi bika van a városban szerteszét. Ennek is utánajártam és most megosztom veletek, miért vált Torinó bika nagyhatalommá.

Az összes közkút egyforma, sötétzöld bikafejjel készült (nevük helyi dialektusban torèt – Helén), és télen-nyáron folyik belőlük az ivóvíz. Felfedezhetjük a bika motívumot a város és a híres Torino FC focicsapat címerén is, néhány lámpaoszlopon, épületek falain, gyönyörű terek járdáiban elhelyezve, a csokifesztiválon, de rengeteg színes, modern bikaszobor is díszíti a várost és több művészt is megihletett a bikákban rejlő lehetőség.

 
Legegyszerűbb magyarázat az lehetne az elsőre kicsit túlzónak tűnő bika kultuszra, hogy a város neve kötelez, hiszen a toro szó bikát jelent, a torino pedig kis bikát, így mi sem egyértelműbb, hogy megszórják a várost az állat képére mintázott alkotásokkal.
De hogy lett a város neve éppen Torinó? Egészen a római korig kell visszamennünk, hogy erre magyarázatot kapjunk.

Még az I. században, valamikor 28 táján a rómaiak katonai tábort létesítettek itt, melyet Castra Taurinorium (rövid ideig pedig Augusta Taurinorium) névre kereszteltek. Ebben az időben a helység lakosainak száma mindössze ötezer körül volt, így inkább csak egy kis településnek nevezhetnénk, zárójelben azonban megjegyezném, hogy mégis olyan utcahálózatot építettek ki már abban az időben, amely mind a mai napig megfigyelhető Torinóban.

Ehhez a kis településhez kapcsolódik az az ősi legenda, ami a városképet olyannyira meghatározó bikákkal van kapcsolatban.

Valamikor réges-régen ugyanis élt itt a közeli erdőben egy félelmetes sárkány, ami hatalmas rettegésben tartotta a lakosságot és rendszeresen meg is dézsmálta a háziállataikat.

Többen odavesztek a sárkány ellen harcba indulók közül, mígnem egyszer csak a lakosoknak eszébe jutott, hogy utolsó esélyként a környéken élő vörös szőrű, hatalmas bikát küldik a sárkány ellen. Hogy a bika még harciasabb legyen, vörösbor és víz keverékével itatták meg, mielőtt összeengedték a két fenevadat, hogy megküzdjenek egymással.

Az elixír remekül működött, mert a harc során a sárkány elpusztult. A nagy csatározásban a hős bika ugyanis a szarvával felöklelte a szörnyeteget. Mivel az óriási küzdelem során szegény bika is megsérült, röviddel ezután ő is életét vesztette.

A kis városka lakosai azonban olyan hálásak voltak a vörös szőrű bikának, hogy szinte istenükként tisztelték tovább és megőrizték őt emlékezetükben. A piemontiak azóta is szívesen mesélik a legendát és többek között a város címerében is ennek az erős, rendíthetetlen és bátor állatnak állítottak emléket, melyre a mai napig nagyon büszkék.

 
Az említett üvegzöld közkutak is fontos történelmi nevezetességei a városnak, melyeket 1861-ben kezdtek tervezni és a rákövetkező évben fel is állították az első 40-50 Toret néven elhíresült szomjoltót. Ma már több, mint 800 ilyen kutat találhatunk Torinó-szerte és természetesen ennek is külön mozgalmat szentelnek a helyiek, weboldallal, térképpel, különféle mókás akciókkal hívják fel a figyelmet ezekre a kedves őslakosokra. Örökbe is lehet fogadni a kutakat, amiért ráadásul fizetni sem kell.

2022-ben az egyik főtéren álló kútból pedig vörösbor folyt, amit a szervezők áprilisi tréfának szántak.

 

Bikákkal kapcsolatosan természetesen nem ez az egyetlen érdekesség a környékről.

Ha csak a szomszédos Milánóba látogatunk, felfedezhetünk a dóm közelében, a Galleria Vittorio Emanuele II néven ismert impozáns, üzletekkel, éttermekkel és kávézókkal tele galéria közepén néhány sarkán pörgő embert. Ők éppen a jövőjükről gondoskodnak, ugyanis ha háromszor körbe fordulsz a bika tökén úgy, hogy sarkad nem emeled fel, hatalmas szerencsében lesz részed. (erről olvashattok az Útikalauz az édes élethez című könyvemben is – Helén)

Aki már megpördült ezen a szent helyen, és azt érzi, hatalmas fordulatot vett az élete, kérem, hogy szóljon nekem, hogy átugorhassak Milánóba és én is minél előbb szegény bika tökére léphessek, hiszen szerencséből sosem elég.
 
 


Exit mobile version