Site icon Olaszmamma

IL BALON – a torinói bolhapiac


Aki el tud szakadni egy kicsit a csillogástól, a nagy világmárkákat felsorakoztató sétáló utcáktól, és hajlandó visszarepülni az időben, annak kihagyhatatlan célpont a torinói „il Balon” névre keresztelt antik piac.

Minden szombaton, egészen este hatig látogatható ez a színes forgatag a Porta Palazzo, vagyis a hatalmas élelmiszer piac háta mögött.

Torinóban már a 13. századtól bejegyzett malmok működtek, melyekhez a vizet a város csatornarendszere biztosította. Ezek egyike volt a Malassi-csatorna, mely évszázadokon keresztül meghatározta Torinó látképét.

 

A csatorna által átszelt területen működtek a város kovács- és bőrműhelyei is, majd az 1700-as évek végén a vasgyárat is erre a területre telepítették át, amikor Filippo Juvarra tervei alapján Torinó utcáit kissé újra gondolták és áttervezték a város egyes részeinek funkcióit.

Ekkor vette kezdetét a piacon történő árusítás is, mely elsősorban a gyárakból kikerülő termékeket kínálta.

A ma kanyargó, íves utcácskák néhány száz évvel ezelőtt tehát még a torinói csatornarendszer részét képezték, és csupán az 1800-as években kezdték el a víz elvezetését és a csatornák felszámolását, hogy itt is megkezdődhessen a lovaskocsik forgalma, mely az alapanyagok majd a késztermékek szállítása miatt vált fontossá.
A házak aljában kifőzdék és kocsmák mellett helyet kaptak az istállók és a szekerek tárolására kialakított kocsiszínek is.

A piac Balon elnevezése is vélhetően a gyári munkások egyik kedvelt tevékenységével van összefüggésben, ők ugyanis az ebédszünetükben szívesen mentek át a szomszédos épületekbe egy kis labdajáték-fogadásra, melyet piemonti nyelven így használtak: andoma a gieughe al balon, vagyis menjünk fogadni a labdákra.

A környék hatalmas fejlődésen ment keresztül, mikor 1868-ban megépült a Porta Milano pályaudvar és az áruk szállítása a lovaskocsik után már vasúton is folytatódott tovább.

A Balon antik- és bolhapiacát jól ismerik a torinóiak, melynek mai formája nagyjából 1980 és 2000 között alakult ki és jelenleg körülbelül 250 árus izgalmas csecsebecséit kínálja az idelátogatóknak.
 

Mint minden ilyen jellegű piacon, itt is fellelhetőek igazi kincsek, és természetesen kevésbé színvonalas termékek is, de a hangulathoz és a bolhapiaci léthez ez egyértelműen hozzátartozik.

Csodás bútordarabok mellett eredeti, legalább 20-30 éve palackozott Martinik, kézzel készült ékszerek, táskák, végtelen mennyiségben lemezek, használati tárgyak, szerszámok, babák, ruhaneműk, lámpák, festmények és ezernyi más, szakavatott gyűjtők számára is értékes darabok között lehet böngészni.

 
 

Nem is feltétlenül vásárolni vagy nézelődni járnak ide sokan, bár kétségtelen, hogy a portékák között órákon keresztül lehet válogatni és az egyedi tárgyakat nézegetve el lehet veszni az időben.

A kipakolt végtelen árucikk mellett hangulatos bárok, éttermek, kávézók is csalogatják a bámészkodókat, így ezek a bájos hangulatú utcák remek találkozóhelyek is egyben, amit a helyiek szeretettel ki is használnak, és órákon keresztül ücsörögnek és beszélgetnek valamelyik kedvenc retro helyük asztalánál.

 
Minden hónap második vasárnapján az úgynevezett Gran Balon piacot is megrendezik, amely a szokásos szombati felhozatalnál még nagyobb léptékű.

Alig várom, hogy hazaköltözésünk előtt elcsípjünk egy ilyen rendezvényt is, mert van néhány ötletünk, amit be szeretnénk szerezni és emlékként magunkkal vinni Magyarországra.



Exit mobile version