Site icon Olaszmamma

Aszály Olaszországban: veszélyben az ivóvízkészlet

Internal canals reduced to muddy streets, boats moored on dry land, the ancient foundations of the buildings in sight, even along the Grand Canal, Venice has been struggling for many days with a low tide - caused by the opposite phenomenon of high water - which is beginning to create serious problems also for navigability, Venice, Italy, 17 February 2023. The exceptional nature of the phenomenon, explain from the center predictions municipal tides, is not so much in the measures under the zero reached by the lagoon (-60 centimeters in recent days, - 56 centimeters today) as in its duration. The low water, given the expected atmospheric pressure, will continue in the coming days, at least until Tuesday. ANSA / ANDREA MEROLA


Itáliában2022. volt a legmelegebb év 1800-at követően, és soha nem látott mértékű az aszály Olaszországban, hiszen 50 miliárd köbméter csapadékkal kevesebb esett, mint a történelmi átlag, és 2023. sem ígérkezik sokkal kedvezőbbnek a vízgazdálkodási szervek közlemény szerint.

Az aszály természeti katasztrófa, amelynek súlyos, akár visszafordathatatlan következményei lehetnek a környezetre, az állatvilágra és az emberek életére. Az eső hiánya miatt a talaj kiszárad, a növények elpusztulnak, az állatok és az emberek vízhiánnyal küzdenek. Az aszály okozhat mezőgazdasági termelési visszaesést, ivóvízhiányt, erdőtüzeket és más természeti katasztrófákat.

A váratlanul gyors klímaváltozás miatt a víz életciklus teljesen felborult, nem képes újragenerálni magát, új, kifejezetten erre  a helyzetre fejlesztett infrastruktúra és megfelelő stratégia nélkül veszélyben az olasz ivóvízkészlet, ami nem lesz elegendő a lakosság ellátására. Különös módon a vízhiány leginkább az északi, alpesi régiókat érinti. Valamennyi észak-olasz tó vízszintje nagymértékben csökkent, csak a Lago Maggiore mutat lassú javulást. A Comói-tó víztartama a szokásos átlag 19,4%-a (!!!), a Garda-tó csak 35,7% -os telítettsééget mutat, ami azt jelenti, hogy egy méterrel alacsonyabb a szintje a történelmi átlagnál.

Olaszország legnagyobb folyója, a Pó már alig emlékeztet régi önmagára, a vízhozam deficitje meghaladja a 70%-ot. Különösen súlyos a helyzet közvetlen környezetemben, Piemontban, a folyók vízkészlete egyre fogyóban, a tavak apadnak, a télen az alacsonyabban fekvő területeken kétszer esett értelmezhető mennyiségű hó, és ehhez csak 1-2 esős nap társult.

A Pó folyó

Közép-Olaszországban sem sokkal kellemesebb a helyzet, a Tevere vízszintje is folyamatosan csökken, de ugyanez tapasztalható Campania régió folyói esetében is. Az egész világot bejárták azok a fotók, amelyeken Velence kanálisainak kiszáradt medrei bámulnak vissza ránk. Ez lehetetlenné teszi a hajók és gondolák közlekedését, a mentők sem tudnak közlekedni, gyalog kell menniük a betegekért.

Garda-tó

Az olasz hatóságok természetesen megállás nélkül monitorozzák az aszályos helyzetet az országban, és igyekeznek megfelelő intézkedéseket tenni a hatások csökkentése érdekében. Az egyik ilyen intézkedés lehet a vízhasználat korlátozása vagy a vízforrások megóvása. Ahol én lakom,ott például tavaly nyáron tilos volt díszkerteket locsolni vagy otthon autót mosni.

A legsúlyosabb abba belegondolni, hogy az 3,5 millió olasz él olyan területen, ahol veszélyben az ivóvízellátás. 21. századi, európai ésszel felfoghatatlan, hogy előfordulhat az, hogy megnyitod a csapot, és nem folyik belőle semmi.

Forrás: ansa.it



Exit mobile version