Néha rákattanok egy témra, és mivel a héten mgenéztem a „Traditore” (magyarul :Az első áruló) című filmet a Netflixen, ami Tommaso Buscetta egykori maffiózó életét mutatja be, most kicsit Cosa.Nostra-korszakot élek, és erről olvasok folyamatosan.
Tommaso Buscetta neve örökre összeforrt a maffia és az igazságszolgáltatás történetével. Egykor a szicíliai Cosa Nostra egyik fontos tagja volt, és azzal írta be magát a történelemne, hogy ő lett az első olyan magas rangú maffiózó, aki együttműködött az olasz hatóságokkal. Ezzel nemcsak a saját életét változtatta meg, hanem alapjaiban rengette meg a maffia működését is, sőt az ellene folytatott küzdelmet is. Az ő vallomás alapján értették meg az olasz hatóságok a bűnszervezet struktúráját, operativitását.
A maffia tagjaként kezdte
Buscetta 1928-ban született Palermóban, Szicíliában. Fiatalon csatlakozott a Cosa Nostrához, a szicíliai maffiához, amely akkoriban már mélyen gyökerezett a helyi társadalomban és gazdaságban. Hírneve és hatalma gyorsan növekedett, különösen a heroincsempészetben játszott szerepe révén. Amikor az 1960-as és 1970-es években azonban a Cosa Nostra belső konfliktusai véres háborúhoz vezettek, amelyben Buscetta több közeli barátját és családtagját is elveszítette.Olaszországból Argentínába, majd később Brazíliába költözött, és innen irányította a kábítószerbizniszt.
Fordulópont: A letartóztatás és a vallomás
1982-ben, miután Brazíliában letartóztatták és kiadták Olaszországnak, Buscetta úgy döntött, hogy együttműködik az olasz igazságszolgáltatással. Ez volt az első eset, hogy egy magas rangú maffiózó megtörte az omertà, vagyis a hallgatás törvényét.
Ő lett Giovanni Falcone bíró egyik legfontosabb tanúja, aki részletesen feltárta a maffia szervezeti felépítését, működési módszereit és kapcsolatait a politikával. Vallomásai alapján indult meg az 1986-os maxiper (maxiprocesso) Palermóban, amely során több mint 400 maffiózót ítéltek el.
A maffia bosszúja és Buscetta élete tanúvédelmi programban
Buscetta vallomásai nem maradtak következmények nélkül. A maffia bosszút esküdött, és több családtagját brutálisan meggyilkolták. Buscetta az Egyesült Államok tanúvédelmi programjában élt, új identitást kapott, de vallomásaival továbbra is segítette a maffia elleni küzdelmet.
Öröksége
Tommaso Buscetta 2000-ben halt meg rákban az Egyesült Államokban, de öröksége máig él. Vallomásai alapvetően változtatták meg az olasz igazságszolgáltatást és a maffia elleni harcot. Bár sokan árulónak tartják, mások szerint hősként emlékezhetünk rá, aki megtörte a maffia hallgatásának törvényét.
Buscetta története emlékeztet arra, hogy egyetlen ember döntése hogyan hozhat változást egy egész ország történetében.