Olaszországban az utóbbi években kiugró népszerűségek örvendenek a tengeri hajóutak. Nem véletlen ez, hiszen Európa legnagyobb hajótársaságai közül kettő is – a Costa Crociere és az MSC – olasz érdekeltségű. Az MSC székhelye valójában Genf, de legfontosabb operatív központjai ls kikötői Olaszországban találhatók. Minden olasz lakóhelyének párszáz kilométeres körzetben akad egy kikötő, ahonnan ki lehet hajózn, hogy bejárjuk a Mediterránium nyugati vagy keleti medencéjét. az utóbbi időben egy csomó barátunk volt hasonló utazáson, s annyira lelkesen étrtek haza mind, hogy bennünket is magával ragadott a hév, idén beneveztünk egy görög szigetek közötti hajózásra.
Az utóbbi években alapvetően nem terveztünk klasszikus, napernyő alatt töltött nyaralásokat, túl nagy a forróság, túl kevés az inger, szeretünk kirándulni, látni, ismerkedni, és erre egyébként tökéletes egy ilyen hajóút, hiszen minden nap másik kikötőben szállsz ki nézelődni.
Hogy mennyibe kerül egy ilyen út az nagyon sokban függ az igényeitektől, az indulás időpontjától, az útvonaltól, az időtartamtól, a kabin típusától, az extra szolgáltatásoktól. Alapigazság, hogy érdemes minél hamarabb (az igazán elvetemültek már most foglalják a jövő évi utakat) foglalni, vagy kivárni az utolsó pillanatot egy jó kis last minute-ért. Mi mindent online intéztünk, de természetesen igénybe vehettek utazási irodát is, ha nem bíztok a digitális képességeitekben.
A kabinoknak több fajtája van, a klausztrofóbiásoknak nem ajánlott belső, ablak nélküli, onnantól felfelé ablakos, balkonos, esetleg lakosztály, minden igényre van válasz. Az is előfordulhat, hogy upgrade-et kapsz, odúból ablakosba, vagy ablakosból balkonosba.
Egy hajóút árában benne van a folyamatos etetés (többször tolnak az arcodba valami harapnivalót, mint a csecsemők szájába a mellet\cumisüveget. Választhatsz az önkiszolgáló, svédasztalos büfé vagy az asztali szervízes étterem között. Mi néhány kivétellel az étteremben ettünk, egyrészt mert itt nem kell sorban állni sem az ételért sem az ülőhelyért, másrészt , mert itt legalább mások szabtak nekünk határt, míg a büfénél az ember mindig hajlamos tenni egy újabb kört…
Kardinális kérdés viszont az italfogyasztás. Mindenképpen érdemes már a foglalással egyidőben vásárolni italos csomagot is. Ennek is többverziója van: csak vizes, alkoholmentes, alkoholos, és ez utóbbiból is prémium vagy standard. Mi standard alkoholos csomagot vettünk ( a Costánál a neve Mydrinks), amiben gyakorlatilag a legtöbb koktél és ital benne van, leszámítva extra borokat és ezeréves rumokat. Ha nem vennél , akkor minden egyes tételért fizetned kell, és hacsak nem vagy buzgó aszkéta, a gatyád fog rámenni. Nyaralni meg egyébként sem azért megyünk, hogy azon agyaljunk, hogy megihatunk-e még egy kávét. Vagy proseccót.
Amennyiben már az online foglalás pillanatában hozzáteszed az utazásodhoz, akkor ez fejenként kb 130 eurót jelent, a későbbiekben ez csak több lesz (ha az utazás előtt adnás hozzá, netán a fedélzeten).
Becsatolom a 2024-es itallapot: a bordó pötty az extra italos csomag, a narancs a mezei. Egyebekben pedig az árak, amit ki kell perkálni, ha egyiketek sincs.
A matek elég könnyű:
A hajón nincs készpénzforgalom, az egyetlen kivétel ezalól a kaszinó, csak itt láttam az egy hetes utunk alatt euró bakjegyeket, amiket a krupiék gyorsan el is tűntetnek a kíváncsi szemek elől a széfbe. A becsekkolásnál minden utas kap egy mágneskártyát, ezzel „fizet” az igénybe vett plus szolgáltatásokért. Ehhez az utazás megkezdését követően vagy hozzárendeled a hitelkártyád, vagy tölthetsz rá készpénzt a hajón található automatákból. Mi az elsőt választottuk kényelmi szempontból. Főleg, mert az utazás végén, ha a feltöltős megoldást válastod, megint sorba kell állnod, hogy nullszaldós legyél, mint a Sziget fesztivál. (ha bennmarad pénzed, visszaadják).